تبلیغات
ایران ویکی ، دانشنامه و مجله اینترنتی ایرانیان

وبلاگ رسمی ایران ویکی 

سرعت متوسط اینترنت شما کدام یک از گزینه های زیر است ؟
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خبرنامه ایــــران ویــــکــــی
 

بازدیدکنندگان محترم وبلاگ ایــــران ویــــکــــی ، شما دوستان با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر و تایید آن درخواست عضویت در فیدبرنر ایــــران ویــــکــــی را می دهید . سپس میل تایید برای شما ارسال می شود و در صورت تایید آن میل جدیدترین مطالب سایت  برای شما میل می شود . با این کار هیچ پستی را از قلم نیندازید . موفق باشید  .
 
 


دانلود فایر فاکس 4 / Download Mozila Firefox 4

امروز :

کل بازدید :

بازدید امروز :

بازدید دیروز :

 بازدید این ماه :

 بازدید ماه قبل :

تعداد نویسندگان :  2 نفـر - حـمـزه & رضـا

تعداد کل پست ها :

آخرین بازدید :

آخرین بروز رسانی :

کاربران آنلاین :
آی پی ورودی شما :
تاریخ تاسیس : 22 دیماه 1389

رایانش ابری ، Cloud Computing
نوشته شده توسط: رضا بجنوردی
شنبه 14 اسفند 1389رایانش ابری ، Cloud Computing

رایانش ابری ( به انگلیسی : Cloud Computing ) مدل رایانشی بر پایهٔ شبکه های بزرگ کامپیوتری مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه ، مصرف و تحویل سرویس‌های فناوری اطلاعات  ( شامل سخت افزار ، نرم افزار ، اطلاعات ، و سایر منابع اشتراکی رایانشی ) با به کارگیری اینترنت ارائه می‌کند . رایانش ابری راهکارهایی برای ارائهٔ خدمات فناوری اطلاعات به شیوه‌های مشابه با صنایع همگانی ( آب، برق، تلفن و . . . ) پیشنهاد می‌کند . این بدین معنی است که دسترسی به منابع فناوری اطلاعات در زمان تقاضا و بر اساس میزان تقاضای کاربر به گونه‌ای انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر از راه اینترنت به کاربر تحویل داده می‌شود . واژهٔ « ابر » واژه‌ای است استعاری که به اینترنت اشاره می‌کند و در نمودارهای شبکه‌های رایانه‌ای نیز از شکل ابر برای نشان دادن شبکه اینترنت استفاده می‌شود . دلیل تشبیه اینترنت به ابر در این است که اینترنت همچون ابری جزئیات فنی‌اش را از دید کاربران پنهان می‌سازد و لایه‌ای از انتزاع را بین این جزئیات فنی و کاربران به وجود می‌آورد .به عنوان مثال آنچه یک ارائه‌دهندهٔ سرویس نرم‌افزاری رایانش ابری ارائه می‌کند ، برنامه‌های کاربردی تجاری برخط است که از طریق مرورگر وب یا نرم‌افزارهای دیگر به کاربران ارائه می‌شود. نرم‌افزارهای کاربردی و اطلاعات روی سرورها ذخیره می‌گردند و براساس تقاضا در اختیار کاربران قرار می‌گیرد . جزئیات از دید کاربر مخفی می‌مانند و کاربران نیازی به تخصص یا کنترل در مورد فناوری زیرساخت ابری که از آن استفاده می‌کنند ندارند . رایانش ابری را گروهی تغییر الگو واره‌ای می‌دانند که دنباله‌روی تغییری است که در اوایل دهه ۱۹۸۰ از مدل رایانه بزرگبه مدل کارخواه-کارساز صورت گرفت . 

Iran Wiki ] [ ایران ویکی ]

ویژگی‌های اساسی :

سلف‌ سرویس درخواستی ( بنابه‌سفارش ) : مشتری می‌تواند یک‌سویه امکانات رایانشی همچون سرور و فضای ذخیره‌سازی در شبکه را همین‌که نیاز بود از هر فراهم‌کننده به صورت‌خودکار و بدون نیاز به دخالت انسان بدست آورد .

دسترسی فراگیر شبکه : امکانات روی شبکه در دسترس هستند و می‌توان با سازوکارهایی استاندارد به آن‌ها دست یافت ، سازوکارهایی که استفاده شدن برای بسترهایی ناهمگون کلاینت‌های ضعیف و قوی ( مثل : گوشی‌های موبایل ، لپ‌تاپ‌ها و PDA ها ) را پشتیبانی می‌کنند .

یک‌کاسه‌سازی نابسته به مکانِ منابع : منابع رایانشیِ فراهم کننده یک‌کاسه شده‌اند تا با بکارگیری مدل چندمشتریه به همه مشتریان خدمت‌رسانی کنند ، این کار بوسیله منابع فیزیکی یا مجازی مختلف که به شکلی پویا و بنابه‌درخواست مشتری واگذار و پس‌گرفته می‌شوند صورت می‌گیرد . مشتری معمولا کنترل یا دانشی درباره محل دقیق منابع فراهم شده ندارد ولی ممکن است در سطوح بالاتر انتزاعی بتواند محل را تعیین کند ( مثل : کشور ، استان یا مرکز داده ) . برای نمونه منابع شامل فضای ذخیره‌سازی ، توان پردازشی ، حافظه ، پهنای باند شبکه و ماشین‌های مجازی می‌شود .

انعطاف‌پذیری سریع (درجا) : می‌توان امکانات را به سرعت و انعطاف‌پذیرانه بدست آورد تا به سرعت گسترش داده شده ( از دید مقیاس ) یا درجا آزاد شوند تا به سرعت به مقیاس کوچکتری دست یابند . از دید مشتری امکاناتی که برای بدست آمدن در دسترس هستند اغلب نامحدود به نظر می‌آیند و می‌توانند به هر مقدار و در هر زمان خریداری شوند .

سرویس‌های اندازه‌گیری شده : سیستم‌های ابری منابع را خودکار کنترل و بهینه می‌کنند ، این کار با بکارگیری توانایی اندازه‌گیری در سطحی از تجرید که مناسب گونه‌ی آن سرویس ( مثل : فضای ذخیره‌سازی ، توان پردازشی ، پهنای باند و شمارِ کاربران فعال ) است انجام می‌شود . میزان استفاده از منابع می‌تواند به شکلی شفاف هم برای مشتری و هم برای فراهم‌کننده زیر نظر گرفته ، کنترل شده و گزارش داده شود .

گوشزد : نرم‌افزار ابری به خاطر سرویس‌گرا بودن و با تمرکز بر نابستگی مکانی ، وابستگی پایین ، پیمانه‌ای بودن و کارکرد معنایی از تمام مزایای مفهوم ابری بهره می‌جوید .شکل‌های ارایه :

نرم‌افزار ابری به عنوان سرویس ( SaaS ) . چیزی که برای مشتری فراهم شده است برنامه کاربردیِ فراهم کننده است که بر روی زیرساخت ابری ، در حال اجراست و توسط دستگاه‌های کلاینت‌ مختلف از طریق یک رابط برای کلاینت ضعیف همچون مرورگر وب ( مثل : ایمیل وبی ) در دسترس است . مشتری زیرساخت ابری ، شبکه، سرورها ، سیستم‌های عامل ، فضای ذخیره سازی زیرین یا حتی نرم‌افزار کاربردی را مدیریت یا کنترل نمی‌کند ، البته به جز تنظیمات محدود پیکربندی‌های برنامه در سطح کاربر .

بستر ابری به عنوان سرویس ( PaaS ) . مشتری امکان دارد که برنامه‌کاربردی ساخته شده توسط خود را بر روی زیرساخت ابری قرار دهد . این برنامه با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی و ابزارهایی که توسط فراهم‌کننده پشتیبانی می‌شوند ( مثل : جاوا ، پایتون ، دات‌نت ) ساخته شده است . مشتری زیرساخت ابری ، شبکه ، سرورها یا فضای ذخیره‌سازی زیرین را مدیریت یا کنترل نمی‌کند اما بر روی برنامه کاربردی قرارداده شده و احتمالا پیکربندی محیط میزبانی ( هاست ) برنامه کنترل دارد .

زیرساخت ابری به عنوان سرویس ( IaaS ) . امکانی که برای مشتری فراهم آوری شده توان پردازشی ، فضای ذخیرسازی، شبکه‌ها و دیگر منابع پایه‌ای رایانشی است به گونه‌ای که مشتری می‌تواند نرم‌افزار دلخواه خود که می‌تواند شامل سیستم‌های عامل و برنامه‌های کاربردی باشد را قرار داده و اجرا کند . مشتری زیرساخت ابری زیرین را مدیریت یا کنترل نمی‌کند ولی بر روی سیستم‌های عامل ، فضای ذخیره‌سازی ، برنامه‌های قرارداده شده و احتمالا گزینش اجزا شبکه‌بندی ( مثل : دیواره‌های آتش ، همسنگ ( متعادل)  کننده بار ) کنترل دارد .

شکل‌های آماده‌سازی :

ابر خصوصی ( Private cloud ) . زیرساخت ابری تنها برای یک سازمان کار می‌کند و ممکن است توسط خود سازمان یا شرکتی دیگر مدیریت شود ، نیز می‌تواند درون یا بیرون سازمان جای بگیرد . 

ابر گروهی ( Community cloud ) . زیرساخت ابری بین چند سازمان به اشتراک گذاشته شده و یک گروه مشخص که وظیفه‌ایی مشترک ( مثل : ماموریت ، نیازهای امنیتی ، سیاست‌گذاری و ملاحظات قانونی ) دارند را پشتیبانی می‌کند . این ابر می‌تواند توسط این سازمان‌ها یا یک شرکت دیگر مدیریت شود ، همچنین می‌تواند درون یا بیرون سازمان جای بگیرد .

ابر عمومی ( Public cloud ) . زیرساخت ابری برای عموم یا برای دسته بزرگی از مشتریان در دسترس است و مالک آن سازمانی است که این خدمات ابری را می‌فروشد .

ابر آمیخته ( Hybrid cloud ) . زیرساخت ابری آمیزه‌ای است از دو یا بیشتر ابر ( خصوصی ، گروهی یا عمومی ) که هر کدام ویژگی‌های یکتای خود را نگه می‌دارند ولی بوسیله‌ی فناوری‌های‌ استاندارد شده یا انحصاری که داده‌ها و برنامه‌های کاربردی را جابجاپذیر ( پرتابل ) می‌کند به یکدیگر وصل شده‌اند .

منبع : سایت ایران ویکی :: IranWikiنظرات() بازدید ها :تمامی حقوق مطالب ، تصاویر و طرح قالب برای ایـران ویکی محفوظ است ، نقل و استفاده از آنها در سایت ها و نشریات تنها با دکر منبع مجاز میباشد .

 

ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ::   قدرت گرفته از : مـیهـن بـلاگ